• İletişim: 0 541 859 85 00
  • Email : iletisim@polenmutfakmobilya.com
  • Çalışma Saatleri: 08:00-20:00

Genç Odası

Genç Odası / Çocuk Odası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Genç odaları , aileler için önemli ve vazgeçilmez bir seçim haline gelmiştir. Çocukların rahat bir ortamda ders çalışabileceği ve vakit geçireceği genç odaları seçimi de bir o kadar önemlidir. Bugünkü yazımızda “genç odası ya da çocuk odası alırken nelere dikkat etmeliyiz” sorusuna yanıt vereceğiz.

Genç Odasın Takımında Renk Seçimi

Genç Odası takımı satın alırken odanın rengini değiştirmek bir alternatif fakat eğer odanızın rengini değiştirmek istemiyorsanız oda içerisinde kullanılan aksesuar ya da halı renkleriyle bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz küçükse genç odası renklerinde iki temel renk göze çarpıyor. Kızlar için pembe, erkek çocuklar için mavi renk. Evet iki renk seçimi de çok hoş fakat ileride çocuklarınız bu renklerden sıkılabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak daha genel ve pastel renkler tercih edilebilir.

Genç Odasının Kullanım Şekli

Çocuklarınızın zamanın çoğunu bu odada geçireceği gerçeğini düşünerek haraket etmeli ve fonksiyonel bir genç odası almak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Satın alacağınız genç odası takımında çocuğunuzun rahatlıkla ders çalışabileceği geniş konforlu bir masa ve aynı zamanda oyunda oynayabileceği bir bilgisayar masası olması büyük bir avantaj olacaktır. Çocuğunuz fonksiyonel bir odaya sahipse ders çalışmaktan da sıkılmayacaktır.

Genç Odasında Aydınlatmanın Önemi

Çocuğunuzun ders çalışırken kendini rahat hissedebilmesi için oda içindeki aydınlatmanın önemini vurgulayalım. Rahat bir çalışma ortamında ışığın arkadan değil önümzde olması gerektiğini hatırlatarak uygun aydınlatmalar kullanılmasının çocukların ders çalışma veriminde etki ettiğini söyleyelim. Eğer oda içerisnde kullandığınız aydınlatmaların açısını düzgün bir şekilde tasarlarsak, çocukların ders çalışma verimininde etkisi artacaktır. Aydınlatmaların yanı sıra, çalışma koltuğunun da rahat ve konforlu olması çalışma verimini etkileyen diğer faktörlerden biridir.

Oda Ölçüleri

Genç odası alırken odanın ebatlarıda çok önemlidir. Çok amaçlı kullanılacak bu odalarda yer tasarrufu yapmakta bir o kadar önemli bir husustur. Eğer iki çocuğunuz varsa karyola seçimi ayrı ayrı bazalı karyolardan çok ranza şeklinde olmalıdır. Yer tasarrufu için gereken adımlardan biridir.

Çocuğunuzun İlgi Alanları

Genç odası alırken yukarıdaki kritelerler kadar önemli bir madde daha var. Çocuklarınızın ilgi alanları ve düşünceleri. Hepimizin küçükken hayalini kurduğumuz bir meslek grubu vardı. Son zamanlarda öne çıkan genç odası modelleri içerisinde arabalı karyolaların bulunduğu otomobil temalı genç odaları, bir gemiyi andıran tasarımıyla geleceğin kaptanlarına uygun gemili genç odası takımları ve özellikle genç kız odaları için vazgeçilmez olan prenses genç odaları ön plana çıkıyor. Çocukların bu anlamda ilgi alanlarına saygı göstermek ve onları önemsedğimizi göstermek için büyük bir adım olacaktır.